Současné zdravotnictví chápe normálnost jako zdraví, diagnostický problém rozlišení stavu zdraví a nemoci je u kvantitativních znaků řešen pomocí normálního rozmezí intervalu hodnot. Tento termín je nahrazován pojmem referenční hodnoty, protože je velmi obtížné definovat termín normální. Statisticky definovaný referenční interval zahrnuje hodnoty u většiny vyšetření v hranicích X ± 2SD. Hodnoty mimo toto rozmezí není vhodné „a priori“ označovat jako patologické, ale za vysoké, velmi vysoké, nízké, atd., protože tyto hodnoty se vyskytují ve zdravé výběrové referenční populaci s určitou pravděpodobností.
Určení referenčního intervalu spočívá ve vhodné volbě referenční skupiny, vhodném analytickém postupu a statistickém zpracování primárních dat.
Referenční meze vyšetřovacích metod použité v této příručce, jsou kompilátem firemních referenčních mezí (tj. referenčních mezí udávaných výrobcem příslušného diagnostika), referenčních mezí doporučených odbornými společnostmi a referenčních mezí získaných z odborné literatury.
Jsme si vědomi, že nejsprávnější cestou by bylo udávání vlastních referenčních mezí, tj. referenčních mezí zjištěných ve vlastní laboratoři. Toto však z mnoha objektivních příčin není pro většinu rutinních klinických laboratoří možné.
Pro hematologická vyšetření laboratoř používá meze doporučené ČHS ČLS JEP.
U biochemických a imunochemických vyšetření preferuje používání mezí doporučených ČSKB ČLS JEP, jsou-li pro daná vyšetření uvedeny. Pro většinu analytů jsou používány doporučené meze výrobce diagnostik. V našem případě jsou to meze publikované firmou Roche s.r.o..Tam, kde nebylo použití firemních referenčních mezí možné, jsme použili nejčastěji frekventované referenční meze z odborné literatury.
Při interpretaci výsledků laboratorních testů je nutné si uvědomit, že referenční meze mají pouze informativní charakter.