LAB KM s.r.o.

Laboratorní příručka OKB | ver. 01 | platnost : 2024-12-15

F-2 Pokyny pro pacienty

Pokyn pro pacienty: Příprava před odběrem žilní krve

Vážená paní, vážený pane,

v příštích dnech Vám bude proveden odběr žilní krve pro účely laboratorního vyšetření. Aby nedošlo ke zkreslení výsledků vyšetření, dodržujte, prosím, následující pravidla

  1.  Odpoledne a večer před odběrem vynechejte tučná jídla.
  2.  Pokud užíváte léky, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, zda-li je lze 3 dny před odběrem vynechat.
  3.  Ráno před odběrem vypijte asi ¼ litru vody anebo hořkého čaje.
  4.  Pokud jste alergický na určité desinfekční prostředky (např. Ajatin) nebo na určitý typ náplasti,   oznamte to před odběrem personálu.
  5.  Pokud Vám při odběru krve bývá nevolno, oznamte to personálu. V tomto případě lze provést odběr krve vleže.
  6.  Po odběru se můžete najíst a napít (zejména u diabetiků je vhodné, aby měli jídlo s sebou a         mohli tak dodržet navyklý denní režim).
  7.  Odběr krve se provádí na základě požadavku od lékaře. Musíte proto s sebou mít žádanku (požadavkový list) od lékaře, který Vás na vyšetření do laboratoře poslal. Bez žádanky Vám nebude odběr krve proveden. S sebou vezměte i průkazku zdravotní pojišťovny k případné kontrole údajů.
  8.  V případě odběru krve na vyšetření za přímou úhradu, kdy je žadatelem o vyšetření přímo pacient – samoplátce, bod 7) neplatí. Pacient obdrží od laboratoře doklad o platbě.

Poznámka: dostavení se na odběr krve do laboratoře s žádankou o vyšetření od lékaře se považuje za Váš souhlas s provedením tohoto odběru v laboratoři

Děkujeme za spolupráci

 

Pokyn pro pacienty: Odběr vzorku moče

Vážená paní, vážený pane,

v následujících dnech Vám bude v laboratoři vyšetřena moč. Aby nedošlo ke zkreslení výsledků vyšetření, dodržujte, prosím, následující pravidla

  1.  Vyšetření se provádí z první ranní moče, neurčí-li Váš ordinující lékař jinak.
  2.  Příjem tekutin nemá být během noci nadměrný, aby nebyla moč příliš zředěná.
  3.  Před odběrem vzorku moče proveďte očistu zevních genitálií vodou.
  4.  Do odběrové nádobky zachyťte střední proud moče.
  5.  Odběrovou nádobku Vám dá přímo lékař, který Vás na vyšetření poslal (většinou je to plastová zkumavka se žlutou zátkou).
  6.  Pokud nemáte odběrovou nádobku od lékaře, lze ji získat na požádání přímo v laboratoři anebo můžete použít jinou čistou a suchou nádobku (např. lahvičku od léků – dobře vymytou a vysušenou).
  7.  Množství odebrané moči má být alespoň 10 ml.
  8.  Odběrovou nádobku (zkumavku z laboratoře anebo náhradní lahvičku) musíte označit svým jménem, příjmením a rodným číslem (jste-li cizinec, místo rodného čísla napíšete číslo zdravotního pojištění). Nejvhodnější je napsat tyto údaje na štítek a ten nalepit na nádobku.
  9.  Moč dodejte do laboratoře nejlépe do 1 hodiny (maximálně do 2 hodin) od odběru spolu se žádankou o vyšetření od Vašeho lékaře.

Děkujeme za spolupráci

 

Pokyn pro pacienty: Sběr moče za 24 hodin

Vážená paní, vážený pane,

abychom mohli posoudit Váš zdravotní stav, potřebujeme znát výdej některých látek močí v celodenním období. Sběr moče probíhá od 6.00 hodin rána jednoho dne do 6.00 hodin rána dne dalšího (24 hodin). Moč budete uchovávat v plastové láhvi (popř. láhvích),  kterou si předem vyzvednete v laboratoři.

Postupujte, prosím, přesně podle následujících pokynů

  1.  Určený den ráno v 6.00 hodin  se vymočíte naposledy do záchodu (NIKOLI DO LÁHVE!) a teprve od této doby budete veškerou další moč sbírat do plastové láhve. Po naplnění jedné láhve můžete pokračovat ve sběru moče do láhve další. Po 24 hodinách, tj. další den ráno opět v 6.00, se do láhve vymočíte naposledy. POZOR! Nezapomeňte se důkladně vymočit do sběrné nádoby před každou stolicí. Jinak by došlo k nekontrolovatelné ztrátě moče a výsledek vyšetření by nebyl směrodatný.
  2.  Během sběru moče  jezte stejnou stravu jako dosud a vypijte za 24 hodin kolem 2 litrů tekutin. Pokud pijete více a naplníte  láhev (popř. láhve) z laboratoře za kratší dobu než za 24 hodin, sbírejte další moč do zcela čisté a vysušené nádoby,  pokud možno z umělé hmoty. Nejnutnější léky užívejte bez přerušení podle pokynů lékaře po celou dobu sběru moče, ostatní po poradě s Vaším lékařem po dobu sběru moče vynechejte.
  3.  Láhve s močí uchovávejte během sběru na chladném místě.
  4.  Láhve s močí označte štítkem s Vaším jménem, příjmením a rodným číslem.
  5.  Označené láhve s močí přinesete podle instrukcí svého ošetřujícího lékaře buď k němu do ordinace (a lékař zajistí další spolupráci s laboratoří) anebo přímo do laboratoře. V tomto případě s sebou přineste ještě žádanku o vyšetření od svého lékaře.
  6.  Láhve s močí je třeba doručit do laboratoře mezi 7.- 8. hodinou ranní.

Přesné dodržení pokynů je podmínkou vyšetření.

Děkujeme za spolupráci

 

Pokyn pro pacienty: Vyšetření na mikroalbuminurii

Vážená paní, vážený pane,

na žádost Vašeho ošetřujícího lékaře a pro přesnější posouzení Vašeho zdravotního stavu provedeme vyšetření moče na mikroalbuminurii. Jedná se o speciální vyšetření, které zhodnotí stav ledvin. Postupujte, prosím, přesně podle následujících pokynů

  1.  Moč budete uchovávat ve sběrné nádobě ( plastové láhvi), kterou si předem vyzvednete  v laboratoři.
  2.   Moč sbírejte 12 hodin v klidovém stavu, to je během nočního odpočinku.  (Doba sběru může být též 24 hodin, dle požadavku lékaře.)
  3.   V určený den v 18:00 hodin před ulehnutím se naposledy vymočíte na toaletě MIMO sběrnou  nádobu. Během nočního odpočinku sbírejte veškerou moč do sběrné nádoby.
  4.   Sběrné období trvá 12 hodin.
  5.   V 6:00 hodin ráno následující den se do této nádoby vymočíte naposledy.
  6.   Nádobu po celou dobu sběru uchovávejte na chladném místě.
  7.   Láhev s močí označte štítkem s Vaším jménem, příjmením a rodným číslem.
  8.   Označenou láhev s močí přinesete podle instrukcí svého ošetřujícího lékaře buď k němu do ordinace (a lékař zajistí další spolupráci s laboratoří) anebo přímo do laboratoře. V tomto případě s sebou přineste ještě žádanku o vyšetření od svého lékaře.
  9.   Láhve s močí je třeba doručit do laboratoře mezi 7.- 8. hodinou ranní.

Přesné dodržení pokynů je podmínkou vyšetření.

Děkujeme za spolupráci

 

 

 

 Pokyn pro pacienty: Vyšetření močového sedimentu dle Hamburgera

 

Vážená paní, vážený pane,

 

Cílem tohoto vyšetření je posoudit vylučování některých částic ledvinami. K tomu je nutno znát přesný objem moče vyloučený za přesně určenou dobu.

Postupujte, prosím, podle následujících pokynů

  1.  Sběr vyloučené moče začíná v určený den přesně v ………hodin (čas zahájení sběru moče), kdy se naposledy důkladně vymočíte do záchodu MIMO sběrnou nádobu. Od této doby sbíráte veškerou moč do sběrné nádoby (může to být vymytá a vysušená plastová láhev).
  2.  Sběrné období trvá 3 hodiny (doba sběru se zapíše v minutách).
  3.  Po 3 hodinách sběru moče se vymočíte do sběrné nádoby (během těchto 3 hodin je to obvykle jen toto jedno močení). Nemůžete-li se vymočit přesně za 3 hodiny, lze připustit rozmezí 2,5-3,5 hodiny. Zapište hodinu a minutu močení.
  4.  Sběrnou nádobu s močí označte štítkem s Vaším jménem a příjmením a rodným číslem.
  5.  Označenou láhev s močí přinesete podle instrukcí svého ošetřujícího lékaře buď k němu                do ordinace (a lékař zajistí další spolupráci s laboratoří) anebo přímo do laboratoře. V tomto případě s sebou přineste ještě žádanku o vyšetření od svého lékaře, na kterou dopište dobu sběru moče na minutu přesně (buď dobu sběru v minutách anebo hodinu a minutu začátku a konce sběru).
  6.  Láhve s močí je třeba doručit do laboratoře mezi 7.- 8. hodinou ranní.
  7.  Během sběru můžete pít takto:
  •   dospělí okolo 300 ml tekutin
  •   děti do 8 let 100- 200 ml
  •   děti nad 8 let 200- 300 ml

 

Přesné dodržení pokynů je podmínkou vyšetření.

Děkujeme za spolupráci

 

Pokyn pro pacienty: Odběr slin pomocí nádobek Salivette

Vážená paní, vážený pane,

na žádost Vašeho ošetřujícího lékaře Vám provedeme vyšetření ze slin. Sliny jsou důležitou tělesnou tekutinou, ze které lze získat řadu užitečných informací. Abychom mohli provést vyšetření spolehlivě, potřebujeme Vaši spolupráci.

 Postupujte proto přesně podle následujícího návodu

  1.   Třicet minut před odběrem slin nejezte, nepijte, nečistěte si zuby a nekuřte.
  2.    Uchopte nádobku těsně pod zátkou a zátku odstraňte (vnitřní pouzdro nechte v průhledné odběrové zkumavce).
  3.    Vyjměte tampón a vložte jej do úst buď pod jazyk anebo jej pomalu žvýkejte. Nechte tampón v ústech tak dlouho, dokud neucítíte potřebu vytvořené sliny polknout. To normálně trvá 30 - 45 sekund při žvýkání tampónu a jen o něco málo déle, pokud jste tampón drželi pod jazykem.
  4.    Vložte tampón do vnitřního pouzdra a uzavřete důkladně zátkou.
  5.     Pokud nelze nádobku se slinami dopravit ihned do laboratoře, uchovávejte ji v lednici, obsah však nesmí zmrznout.
  6.    Nádobku se slinami označte štítkem s Vaším jménem a příjmením a rodným číslem.
  7.    Zaznamenejte datum a hodinu odběru slin. Pokud jste před odběrem požili nějaké léky, napište jaké, jejich množství a dobu jejich požití. Toto zaznamenejte nejlépe na žádanku o vyšetření (nebo na štítek na nádobce se slinami).

Léky: opište název léku z krabičky (včetně údaje o množství léku v tabletě) a uveďte i dávkování léku, jak ho užíváte (např. 3x denně)

  1.    Nádobku se slinami a žádanku o vyšetření dodejte dle instrukcí svého ošetřujícího lékaře buď k němu do ordinace (a lékař zajistí další spolupráci s laboratoří) anebo přímo do laboratoře.

Přesné dodržení pokynů je podmínkou vyšetření.

Děkujeme za spolupráci

 

Pokyn pro pacienty: Orální glukózový toleranční test (oGTT)

Vážená paní, vážený pane,

Váš lékař Vám doporučil vyšetření testu oGTT, která může odhalit diabetes (cukrovku).

Pro zdárný průběh vyšetření bez zkreslení výsledků postupujte, prosím, přesně podle následujících pokynů

  1.    1– 3 dny před termínem vyšetření domluveným v laboratoři zachovávejte své běžné stravovací návyky (nijak se neomezujte, nezačínejte s dietou).
  2.    10 hodin před začátkem vyšetření nejezte, nekuřte, pijte jen vodu a neslazené nápoje, vynechejte nadměrnou fyzickou námahu.
  3.    Pokud užíváte léky, zeptejte se svého lékaře, zda je můžete v den vyšetření vynechat.
  4.    Vyšetření není možné provádět po akutním horečnatém či průjmovém onemocnění a po operaci. Pokud jste během doby od objednání na oGTT prodělal(a) některé z těchto onemocnění, poraďte se se svým lékařem o jiném vhodném termínu provedení oGGT. Pracovníci laboratoře Vás přeobjednají.
  5.    K vyšetření s sebou přineste žádanku od lékaře (který Vás na vyšetření posílá) a půl litru neslazeného (hořkého) čaje.
  6.    Začátek vyšetření je vždy v půl 8 ráno. Vyšetření trvá cca 3 hodiny.
  7.    K vyšetření se dostavte v objednaný den v půl 8 ráno do čekárny laboratoře - v suterénu budovy Polikliniky na náměstí Míru

Poznámka: dostavíte-li se na vyšetření do čekárny laboratoře s platnou žádankou od lékaře, je to považováno za Váš souhlas s provedením testu oGTT a s odběrem krve.

Postup testu:

  •    žádanku o vyšetření a přinesený čaj odevzdáte laborantce
  •    laborantka Vám odebere krev ze žíly pro odběr glukózy nalačno
  •    do Vámi přineseného hořkého čaje se rozpustí 75 g glukózy a Vy ji vypijete během 5-10 minut
  •    následující 2 hodiny budete dodržovat tělesný klid vsedě v čekárně – NEBUDETE CHODIT, KOUŘIT, JÍST ani PÍT
  •    pokud se Vám udělá nevolno, UVĚDOMÍTE PERSONÁL LABORATOŘE
  •    po uplynutí dvou hodin po vypití nápoje Vám znovu bude odebrána krev pro stanovení glukózy    po zátěži
  •    výsledky vyšetření budou zaslány lékaři, který Vás na vyšetření poslal, ten je vyhodnotí a na jejich základě bude pokračovat ve Vaší léčbě.

U pacientek ve 24.- 28. týdnu gravidity se krev pro stanovení glukózy odebírá celkem třikrát: nalačno, 1 hodinu po vypití nápoje a po 2 hodinách po vypití nápoje.

PROSÍMĚ, ABY SE TĚHOTNÉ PACIENTKY OBJEDNÁVALY K VYŠETŘENÍ JIŽ

VE 22. TÝDNU TĚHOTENSTVÍ. Pozdější objednání nezaručí volný termín.

Objednávejte se, prosím, na tel. č. 573 340 689

Děkujeme za spolupráci