LAB KM s.r.o.

Laboratorní příručka OKB | ver. 01 | platnost : 2024-12-15

F-1 Pokyny pro odběrová pracoviště

Odběr žilní krve

Bezpečnostní aspekty

  •  Každý vzorek krve je nutné považovat za potencionálně infekční. Je nutné zabránit zbytečným manipulacím s krví, které by mohly vést ke kontaminaci pokožky odebírající osoby, veškerých zařízení používaných při odběru nebo ke vzniku infekčního aerosolu.
  •  Je nutné zajistit dostupnost lékaře při případných komplikacích při odběru.
  •  U nemocných s poruchami vědomí nebo u malých dětí je nutné k zabránění případného poranění očekávat nenadálé pohyby nebo reakce na vpich. Komplikace se musí ohlásit ošetřujícímu lékaři.
  •  Veškeré manipulace s odběrovými jehlami se musí provádět s maximální opatrností.
  •  Prevence hematomu zahrnuje zejména:
    •  opatrnost při punkci (proniknutí jehly jen horní žilní stěnou)
    •  včasné odstranění turniketu (zejména před odstraněním jehly ze žíly)
    •  používání jen velkých povrchových žil
    •  aplikaci přiměřeně malého tlaku na místo vpichu při ošetření rány po odběru

Vybavení odběrového pracoviště

Pracoviště pro odběr žilní krve musí být k tomuto účelu náležitě vybaveno. Jedná se zejména  o odběrové křeslo s nastavením pozice nemocného, dostatečně bezpečné a případně, je-li to nutné, odběrové lůžko. Nezbytným vybavením je kontejner na odkládání použitých jehel a stříkaček  z dostatečně pevného materiálu (plast), opatřený víčkem a příslušně označený. Dále musí být na pracovišti základní vybavení k poskytnutí první pomoci a lékařské pomoci  při komplikacích.

Mezi nezbytné pomůcky pro odběr žilní krve patří:

  •     stojánky na zkumavky
  •     rukavice
  •     odběrové jehly a stříkačky, zásadně jednorázové nebo moderní a bezpečné výrobky uzavřeného odběrového systému
  •     turnikety (škrtidla), vzhledem k možnosti šíření infekce je nutné turnikety dezinfikovat nebo  v pravidelných intervalech nahrazovat novými
  •     antiseptika
  •     sterilní gázové čtverce nebo tampony
  •     5 cm široký gázový obvaz
  •     led nebo pomůcky k ochlazení vzorku
  •     náplasti
  •     prostředky pro dosažení vasodilatace místa odběru (obvykle teplem)
  •     seznam druhů odběrů, prováděných testů a příslušných odběrových prostředků, vhodných objemů a pokynů pro speciální situace

Postup žilního odběru krve otevřeným systémem

  1. Příprava materiálu a příslušné dokumentace, zejména s ohledem na prevenci záměny vzorků.
  2. Kontrola identifikace nemocného dostupným způsobem jak u nemocných schopných spolupráce, tak u nemocných neschopných spolupráce (bezvědomí, děti, psychiatričtí nemocní, cizinci), kde identifikaci verifikuje zdravotnický personál, případně příbuzní pacienta.
  3. Ověření dodržení potřebných dietních omezení před odběrem.
  4. Kontrola dostupnosti všech pomůcek potřebných pro odběr.
  5. Seznámení pacienta s postupem odběru.
  6. Zajištění vhodné polohy paže, tj. podložení paže opěrkou v natažené pozici, bez pokrčení v lokti,  u ležících nemocných zajištění přiměřené polohy s vyloučením flexe v lokti. Pacient by neměl být před odběrem násilně probuzen, během odběru by neměl jíst nebo žvýkat.
  7. Kontrola identifikačních údajů na zkumavkách. Bezprostředně před odběrem se musí zkontrolovat kvalita jehly, stříkaček a zkumavek.
  8. Aplikace turniketu (škrtidla)- smí však být aplikován maximálně jednu minutu. Opakované použití je možné nejdříve až po dvou minutách. Instrukce nemocného k sevření pěsti, opakované „pumpování” je nevhodné.
  9. Posouzení kvality žilního systému v loketní jamce, například s ohledem na zhojenou popáleninu, stavy po ablaci prsu, hematomy, parenterální terapii (volí se vždy opačná paže), zavedené kanyly. Málo zřetelné žíly lze zvýraznit například masáží paže od zápěstí k lokti, krátkými poklepy ukazovákem na místo odběru, aplikací teplého prostředku (cca 40 °C po dobu 5 minut), spuštěním paže podél okraje postele. Při žilním odběru u dětí mladších dvou let lze pro odběr použít pouze povrchové žíly. Vždy je nutné maximálně zabránit poranění žíly nebo paže způsobené neočekávaným pohybem dítěte.
  10. Dezinfekce místa vpichu doporučeným prostředkem. Po dezinfekci je nutné kůži nechat oschnout jednak pro prevenci hemolýzy vzorku, jednak pro odstranění pocitu pálení v místě odběru. Po dezinfekci je další palpace místa odběru nepřijatelná!
  11. Nasadí se jehla na odběrovou stříkačku, zajistí se správná pozice paže pacienta, palcem ve vzdálenosti 2 až 5 cm pod místem odběru se stabilizuje poloha žíly, provede se vpich a tahem za píst se provede náběr krve. Jakmile krev začne proudit do zkumavky, lze odstranit turniket. Pozice jehly v žíle se nesmí změnit. Odebere se potřebné množství krve. Pokud je třeba, použije se další stříkačka. V tomto případě je vhodné podložit jehlu kouskem suché gázy a zabránit jejímu jakémukoli pohybu v žíle. Krev může jehlou vytékat přímo do zkumavky anebo ji nasáváme do stříkačky. Rychlý tah za píst vede k mechanické hemolýze a může znesnadnit odběr také tím, že přisaje protilehlou cévní stěnu na ústí injekční jehly. U klasických odběrových souprav je z bezpečnostních důvodů zakázána další manipulace, která by mohla vést ke vzniku infekčního aerosolu, jehlu nelze ze stříkačky sejmout a je proto nezbytné stříkačku vyprazdňovat pozvolna a po stěně zkumavky – ne silným tlakem, aby nedocházelo k pěnění krve.
  12. Doporučené pořadí odběrů z jednoho vpichu:
  •  zkumavka pro hemokultury
  •  zkumavky bez přísad (biochemické)
  •  zkumavky pro hemokoagulaci
  •  ostatní zkumavky s přísadami
  1. Pokud se používají zkumavky s různými přísadami, je vhodné následující pořadí: K3- EDTA zkumavky, citrátové zkumavky, heparinové zkumavky, oxalátové a fluoridové zkumavky.
  2. Pokud se odebírá pouze krev na vyšetření koagulace (obvykle citrátové zkumavky), odebere se nejprve 5 ml krve (tato krev se nepoužije), a teprve potom lze naplnit zkumavku na hemokoagu-lační vyšetření. Zabrání se tak kontaminaci vzorku tkáňovými složkami z místa odběru.
  3. Nejvhodnější doba pro uvolnění turniketu je okamžik, kdy se ve zkumavce nebo stříkačce objeví krev, včasné uvolnění turniketu normalizuje krevní oběh a zabrání krvácení po odběru. Pacient během a po odběru uvolní svalové napětí paže.
  4. Jednotlivé odběrové nádobky s přídatnými činidly je nutno bezprostředně po odběru promíchat   pěti až desetinásobným šetrným převrácením.
  5. Místo vpichu i s jehlou se zakryje gázovým čtvercem. Na gázový čtvereček se jemně zatlačí a pomalým tahem se odstraní jehla ze žíly. Přitom se dbá, aby nedošlo k poranění pacientovy paže (kožní poranění).
  6. Po odběru se za normálních okolností očistí místo odběru sterilní gázou a aplikuje se náplasťové nebo gázové zakrytí místa odběru. Pacientovi se doporučí ponechat místo odběru zakryté nejméně 15 minut. Při pokračujícím krvácení z místa odběru se pomocí gázového čtverce a přiměřeného tlaku na místo odběru vyčká zastavení krvácení. Gázový čtverec se pomocí gázového obvazu pevně připevní k paži. Pacientovi se doporučí tento způsob ošetření nejméně 15 minut. Při výrazném krvácení se použije tlakový obvaz na místo odběru a informuje se ošetřující lékař. Bezprostředně po odběru je nutné bezpečně zlikvidovat jehly. S jehlami se nijak nemanipuluje ani se neodstraňují násilím z jednorázového krytu, jehla se umístí k otvoru kontejneru a uvolní se z krytu zatlačením na uzávěr. Při všech operacích s jehlami je nutné vyloučit poranění.
  7. U některých komponent je nutné vzorek krve bezprostředně po odběru ochladit, ne však zmrazit, aby se zpomalily metabolické a jiné procesy ovlivňující koncentraci nebo aktivitu vyšetřovaných komponent. Příkladem jsou následující komponenty: amoniak, laktát, parathormon, osteokalcin.
  8. Pacientovi se po odběru povolí příjem potravy, pokud tomu nezabraňují jiné okolnosti. Zvláštní péči je nutno věnovat například diabetikům léčeným inzulinem (včetně možnosti aplikace dávky a požití snídaně).
  9. Čas odběru krve (datum, hodina a minuta) se zaznamená na požadavkové listy nebo do výpo-četního systému. Podobným způsobem se zaznamenávají také informace o komplikacích při odběru spolu s identifikací odběrového pracovníka. Do laboratoří provádějících požadované testy se odešlou správně označené zkumavky s příslušnými požadavkovými listy.
  10. Odběrová osoba není povinna informovat nemocného o povaze požadovaných testů. Tuto informaci pacientovi poskytuje lékař. Podobně má odběrová osoba informovat lékaře o námitkách nebo reakci pacienta na vyšetření. Za předcházení kolizím nebo jejich vyřešení (způsobených například odběrem krve na akutní vyšetření při současně probíhající jiné léčebné nebo diagnostické akci) zodpovídá lékař.
  11. Odběry krve se řádně plánují tak, aby nedocházelo ke zbytečné anemizaci pacientů (dětský věk, nemocní v těžkých stavech).

Polouzavřený systém

Odběr krve se provede stejně jako u otevřeného systému pomocí klasické stříkačky a jehly, odebraná krev se následně přenese do vakuové zkumavky takto:

  • uzávěr vakuové zkumavky se neodstraňuje, vakuová zkumavka se umístí do stojánku, jehlou se propíchne uzávěr a zkumavka se samovolně naplní (předepsaným množstvím), na píst se netlačí. Tímto postupem se dodrží správný poměr mezi krví a antikoagulační přísadou.

 

Postup odběru krve „uzavřeným“ vakuovým systémem

Bod 1- 10 je stejný jako u odběru otevřeným systémem

11.   Při použití uzavřeného systému  

  • Jehla se nasadí na odběrový nástavec.
  • Palcem ve vzdálenosti 2 až 5 cm pod místem odběru se stabilizuje poloha žíly.
  • Provede se venepunkce a do nástavce se nasadí zkumavka, vakuum zajistí odběr správného množství krve.
  • Jakmile krev začne proudit do zkumavky, lze odstranit turniket. Pozice jehly v žíle se přitom nesmí změnit. Rychlost natékání krve do odběrové stříkačky signalizuje kvalitu cévního řečiště. Po dosažení daného objemu krve se odebírání samovolně zastaví.
  • U pacientů, kde to kvalita cév umožňuje, je možné naplnit další zkumavky pomocí vakua (ihned po odebrání jedné zkumavky přiložíme další).
  • Pokud se nepodaří odebrat dostatečné množství krve, lze:
    • změnit pozici jehly
    • použít jinou vakuovou zkumavku
    •  uvolnit turniket
  •  Opakované sondování jehlou je nepřípustné.
  •  Jednotlivé odběrové zkumavky s přídatnými činidly je nutno bezprostředně po odběru promíchat pěti až desetinásobným šetrným převracením.
  •  Jehla se ze žíly vyjímá samostatně, tedy až po sejmutí poslední zkumavky z jehly a odstraní se uvolněním z nástavce přímo do určeného kontejneru.