Výsledky vyšetření jsou vydávány následně po provedení vyšetření a uvolnění výsledků zkoušek formou
Písemné výsledkové zprávy jsou vytvořeny pomocí laboratorního informačního systému. Před vydáním jsou kompletní výsledky v informačním systému kontrolovány pracovníky provádějícími vyšetření, následně uvolňovány a autorizovány vedoucím laboratoře nebo jím pověřené osoby na základě dané odbornosti a doporučení odborných společností.
Výsledkový list obsahuje:
* Pokud je u výsledku vyšetření písmeno „L“, znamená to, že výsledek je nižší než referenční mez. Pokud je u výsledku vyšetření písmeno „H “, znamená to, že výsledek je vyšší než referenční mez.
Dále může výsledkový list obsahovat komentáře, které se týkají nesrovnalostí při příjmu vzorků do laboratoře. Tyto komentáře jsou tištěny pro informovanost zadavatele vyšetření.
Komentáře, které budou podle potřeby vytištěny na výsledkovém listu spolu s výsledky vyšetření, jsou následující:
Je-li ve výsledkovém listu uveden komentář: „Pozdní dodání vzorku do laboratoře“, znamená to, že čas od odběru do dodání vzorku do laboratoře je příliš dlouhý, tudíž nesplňuje podmínky preanalytické fáze, což může ovlivnit hodnotu výsledku vyšetření.
Některé analyty jsou výrazně nestabilní zejména před separací séra a oddělení krevních elementů, proto je nutno je dodat do laboratoře co nejdříve. Proto nesmí být vzorek po odběru bez předchozí úpravy (centrifugace) skladován do dalšího dne.
Stabilita všech analytů, které laboratoř vyšetřuje, je uvedena u jednotlivých vyšetření v této Laboratorní příručce, kapitole E.
Je-li ve výsledkovém listu uveden komentář: „Neuveden čas odběru“, znamená to, že v žádance o vyšetření nebyl uveden čas odběru vzorku. Proto nelze posoudit, jsou-li splněny podmínky preanalytické fáze, což může ovlivnit výsledek vyšetření.
Je-li ve výsledkovém listu komentář „Nedodrženo doporučené množství odebrané krve“, znamená to, že v odběrových nádobkách pro hematologická vyšetření nebyl při odběru zachován doporučený poměr mezi množstvím krve a protisrážlivého činidla, což může ovlivnit výsledek vyšetření. Ostatní komentáře není třeba dle našeho úsudku vysvětlovat.
Archivování výsledků vyšetření
Výsledkové listy jsou kdykoliv dostupné prostřednictvím databáze LIS.
Distribuce výsledků
Výsledky jsou distribuovány žadatelům prostřednictvím donášky (žadatelům, kteří ordinují ve stejné budově jako se nachází laboratoř) a prostřednictvím svozové služby. Na vyžádání (např. u samoplátců) je možno zaslat výsledky poštou. Výsledky si může zadavatel vyzvednout také přímo v laboratoři (se zápisem do Deníku vydaných výsledků).
Telefonické hlášení výsledků se provádí u vyšetření STATIM, v případě nálezu patologických (kritických anebo i neočekávaných výsledků) a na požádání zadavatele vyšetření.
Zasílání výsledků elektronicky se provádí po domluvě zadavatele v laboratoři. Výsledkový list je zaslán přímo z LIS.