Biologický materiál laboratoř přijímá od zdravotnického personálu i od pacientů v průběhu celého pracovního dne u okénka pro příjem materiálu u vchodu do laboratoře. Je zde přebírán i materiál dodán svozovou službou.
Materiál k vyšetření je přebírán laborantkou v příjmové místnosti společně s vyplněnou žádankou o vyšetření. (Žádanky dodává lékařům a odběrovým pracovištím laboratoř, také je lze stáhnout z našich internetových stránek, popř. lze použít i jiné formuláře, viz kapitola B- 2 Požadavkové listy- žádanky.)
Kontrola materiálu: Laborantka na příjmu provede kontrolu shody údajů uvedených na žádance s údaji na vzorku v odběrové nádobce. Identifikace pacienta na žádance a na zkumavce s materiálem musí být jednoznačná. Pokud nejsou na žádance a na zkumavce shodné jméno, příjmení a rodné číslo pacienta (u cizinců číslo pojistky), nelze materiál do laboratoře přijmout. Dále je kontrolován samotný biologický materiál (jeho množství, druh odběrové zkumavky s příslušným aditivem) a neporušenost odběrové zkumavky.
Laborantka na příjmu zároveň provede prvotní roztřídění vzorků podle požadavků na průvodkách a doručí je na stanovené místo v laboratoři k přidělení laboratorního čísla a zápisu do Laboratorního informačního systému (LIS). Zápis do LIS znamená, že vzorek je přijat do laboratoře. V LIS jsou nastavena uživatelská práva jednotlivých pracovníků a jejich identifikace. V LIS je tedy zaznamenána identifikace zapisovatele a čas, kdy byl vzorek do LIS zadán. Tento čas je považován za čas příjmu vzorku do laboratoře.
Každému vzorku je před zápisem do LIS přiděleno laboratorní číslo dle interních pravidel laboratoře, kterým je následně označena i zkumavka s primárním vzorkem. Toto označení se provádí pomocí etiketovacích kleští, nalepením identifikačního štítku se specifickým čarovým kódem nebo ručním popisem nesmazatelnou fixou, podle typu jednotlivých požadovaných vyšetření.
Pokud je vzorek z primární zkumavky převeden do jiné zkumavky nebo kepíku (např. po centrifugaci materiálu, kdy je sérum následně staženo do plastových zkumavek), identifikační štítek je po kontrole údajů s primární zkumavkou nalepen na tuto sekundární zkumavku anebo je sekundární zkumavka označena laboratorním číslem nesmazatelnou fixou.
Přiřazené laboratorní číslo je pro každý vzorek uvedeno i ve výsledkovém protokolu. Tak je zajištěna návaznost identifikovaného pacienta na žádance, na zkumavce s materiálem a ve výsledkovém protokolu.
Pokud vzorek není přijat do laboratoře k vyšetření (viz následující kapitola C- 2), laborantka, provádějící kontrolu, o této skutečnosti provede zápis do interního formuláře a informuje odesílajícího lékaře, aby mohl provést u pacienta nový odběr.